Huśtanie jako narzędzie do regulacji emocji u małych dzieci
Emocje małych dzieci mogą być intensywne i zmienne, co często bywa wyzwaniem zarównodla nich samych, jak i dla ich opiekunów. Jednym z prostych, ale skutecznych sposobów nawspieranie regulacji emocji u maluchów jest huśtanie. To klasyczne, znane wszystkim zajęcieniesie ze sobą więcej korzyści niż tylko radość i zabawę, a do tego można je z powodzeniempraktykować w…
Pozytywny wpływ huśtania
Układ przedsionkowy (westybularny) odpowiedzialny jest za rejestrowanie kilku różnych bodźców i pomaga nam odnaleźć się w przestrzeni. Ruch i grawitacja stymulują receptory w czymś w rodzaju „przedsionka” ucha wewnętrznego. Układ przedsionkowy odbiera informacje o naszym położeniu z szyi, oczu i reszty ciała; wysyła je potem do układu nerwowego, który następnie je przetwarza. Układ przedsionkowy mówi…
System Dotykowy
Siła Dotyku Powszechnie wiadomo o korzystnym wpływie dotyku na rozwój zarówno emocjonalny, poznawczy oraz społeczny dziecka. Po porodzie, w pierwszym okresie życia niemowlę potrzebuje przede wszystkim bezpośredniego fizycznego kontaktu z matką. Jej dotyk uspokaja i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zmysł dotyku jest pierwotnym narzędziem komunikacji pomiędzy nowo narodzonym dzieckiem, a światem zewnętrznym. Dotyk to jeden z…
Rozwój mowy u dzieci – etapy, wspomaganie i tabela rozwoju
Każdy rodzic czeka na ten wyjątkowy moment, gdy dziecko wypowie pierwsze słowo. Większość opiekunów marzy, aby był to wyraz: mama lub tata. Kiedy ta chwila nie następuje, pojawia się niepokój. Rodzic zastanawia się, jak przebiega rozwój mowy u dziecka i czy nadszedł moment, aby skorzystać z pomocy logopedy. Na szczęście większość maluchów zdolności lingwistyczne nabywa…
Wyobraźnia przestrzenna – czym jest i jak ją rozwijać?
Wyobraźnia przestrzenna zazwyczaj kojarzona jest z matematyką, a dokładniej rzecz ujmując z geometrią i bryłami. W rzeczywistości wspomniana funkcja wykonawcza obejmuje też orientację w terenie, umiejętność dotarcia do celu i wizualizację ustawienia przedmiotów w urządzanym pomieszczeniu. Dzięki tej zdolności potrafimy też wskazać krótszą drogę, wyrzeźbić określoną bryłę i prawidłowo złożyć przedmiot codziennego użytku. Jak wygląda…
Koordynacja wzrokowo-ruchowa i koordynacja oko-ręka: czym są i jakie ćwiczenia wykonywać, by je rozwijać?
Koordynacja wzrokowo-ruchowa polega na korzystaniu z bodźców wizualnych przy wykonywaniu obszernych ruchów całego ciała, a koordynacja oko-ręka to wykorzystywanie bodźców wizualnych podczas wykonywania czynności za pomocą rąk. Dzięki nim potrafimy pisać na klawiaturze komputera, wybrać odpowiednią aplikację na smartfonie, rozplątywać włosy i wiązać sznurówki w butach. Prawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa umożliwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Pozwala…
Motoryka duża – czym jest? Przykłady zaburzeń i ćwiczeń
Motoryka duża znajduje się w centrum zainteresowania psychologów dziecięcych, pediatrów i rodziców. Co to jest i dlaczego jej rozwój uchodzi za tak istotny? Rozwija się jako pierwsza i jest ściśle związana ze sprawnością fizyczną. Obejmuje m.in. takie aktywności ruchowe jak chodzenie, pływanie, machanie rękami, raczkowanie, podnoszenie się na rękach i bieganie. Jak powinna rozwijać się…
Motoryka mała – czym jest? Etapy rozwoju, ćwiczenia usprawniające
Motoryka mała to termin odnoszący się do zdolności wykonywania precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Jest ważna podczas codziennych czynności, takich jak pisanie, rysowanie czy zapinanie guzików. To umiejętności, które wymagają czasu, praktyki i wsparcia, szczególnie w pierwszych latach życia każdego dziecka. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytania, co to jest motoryka mała i jakie…
Nadwrażliwość dotykowa u dzieci – objawy, przyczyny, zalecenia i ćwiczenia
Nadwrażliwość dotykowa należy do zaburzeń integracji sensorycznej. Sprawia, że proste, codzienne czynności, takie jak przytulanie, zakładanie ubrań, mycie zębów czy czesanie stają się ogromnym problemem. Osoby, u których została rozpoznana obronność dotykowa, starają się ograniczyć do minimum działania, które wywołują dyskomfort. Prowadzi to do trudności z zachowaniem higieny, spożywaniem niektórych posiłków i używaniem wybranych przedmiotów.…
Opóźniony rozwój mowy – przyczyny, konsekwencje i ćwiczenia
Dzięki mowie możemy nie tylko komunikować się z innymi ludźmi, ale także wyrażać emocje. Dlatego opanowanie tej umiejętności jest kluczowe dla rozwoju każdego dziecka. Większości maluchów przyswajanie nowych słów przychodzi z łatwością. Niestety, u niektórych proces ten zachodzi wolniej i wymaga odpowiedniego wsparcia. Czym jest opóźniony rozwój mowy i co zrobić, gdy zostanie potwierdzony przez…
Grafomotoryka – co to jest i jakie ćwiczenia pomogą rozwijać tę sprawność?
Pisanie jest bardzo ważną umiejętnością, warunkującą osiąganie sukcesów na różnych etapach edukacji. Szukając inspiracji, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce pisania, często napotykamy pojęcie: grafomotoryka. Z naszego wpisu dowiesz się czym jest grafomotoryka, co ma znaczenie w jej kształtowaniu oraz jakie ćwiczenia warto wykonywać.