Zabawki Montessori

Metoda Montessori to model wychowawczy, którego głównym celem jest zapewnienie dziecku samodzielności i swobody w odkrywaniu otaczającego go świata. Przeciwstawia się on popularnym nurtom, które, zamiast wspierać rozwój najmłodszych, tłumią ich naturalną ciekawość świata i wrażliwość. Postaw na zabawki Montessori przeznaczone dla pociech w różnym wieku. Zamów produkty, które wzbudzą w Twoim dziecku chęć odkrywania otaczającej go rzeczywistości.

Czym cechują się zabawki Montessori?

Pomoce Montessori charakteryzują się przede wszystkim prostym wykonaniem. Nie należy jednak mylić prostoty ze słabą jakością. Wręcz przeciwnie. Zabawki te są tworzone zazwyczaj z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Cechują się ponadto starannym wykończeniem i przyjazną dla oka estetyką. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ich rozmiar i specyfika działania, są dopasowane do konkretnych grup wiekowych.

Jakie są najpopularniejsze pomoce Montessori?

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne zabawki Montessori. Każda z nich koncentruje się na rozwijaniu innych zmysłów i umiejętności. Wśród najpopularniejszych produktów, wymienić można sortery, które ćwiczą koncentrację uwagi, motorykę, a także logiczne myślenie. Świetnym rozwiązaniem są również puzzle progresywne, które nie tylko rozwijają koordynację ręka-oko, lecz także rozbudowują wyobraźnię przestrzenną. Zobacz więcej przykładów zabawek Montessori dopasowanych do różnych grup wiekowych.

Drewniane zabawki Montessori dla niemowląt

Drewniane zabawki Montessori dla niemowląt mogą być używane już od pierwszych dni życia dziecka. W tym okresie rozwoju najważniejsze jest, by zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i stworzyć przyjazne otoczenie. Niemowlęta chętnie bawią się książeczkami kontrastowymi, mobilami, a także coraz chętniej sięgają po drewniane sortery. Dobrym pomysłem są również puzzle 2-elementowe.

Zabawki Montessori dla 2-latka

Zabawki Montessori dla 2-latka to m.in. sortery i drewniane gry memory. W tym czasie należy dostarczyć dziecku pomoce, które będą go rozwijać w sposób łagodny i bezpieczny. Dziecko rozpoczyna intensywny trening umiejętności motorycznych i społecznych, a jego ciekawość świata rośnie z każdym dniem.

Zabawki Montessori drewniane dla 3-latka

Zabawki Montessori dla 3-latka powinny uwzględniać potrzeby dziecka w tym okresie rozwoju. Bardzo ważna jest zabawa w odgrywanie ról. Musisz więc dostarczyć dziecku pomoce, które umożliwią mu zabawę w dom, lekarza czy strażaka. Trzylatkowie z pewnością pokochają układankę lewopółkulową „Wieszamy pranie” czy zabawki typu: warsztat, kuchnia bądź sklepik Montessori. To dobry moment, aby wprowadzić dziecko w świat gier, takich jak domino wspierające zrozumienie poszczególnych emocji.

Zabawki Montessori dla 4-latka

Jakie zabawki Montessori dla 4-latka wybrać? W tym okresie dziecko skupia się na szlifowaniu umiejętności motorycznych, warto więc wybrać pomoce, które pomogą dziecku ćwiczyć równowagę i koordynację ruchową, takie jak huśtawki, tory przeszkód czy deski do balansowania. Starszaki wciąż chętnie bawią się w odgrywanie ról, a do tego rozwijają słownictwo. Dlatego układanki i gry memory będą znakomitym prezentem dla czterolatka. Na tym etapie maluch może śmiało rozpocząć naukę alfabetu czy liczenia.

Drewniane zabawki Montessori dla 5-latka

Zabawki Montessori dla 5-latka to przede wszystkim zabawki konstrukcyjne, czyli takie, które rozwijają spostrzegawczość, logiczne myślenie, kreatywność i umiejętności motoryczne. Składają się one z klocków i łączników, które można łączyć i zamieniać w różne konstrukcje. Ciekawą propozycją będą układanki logiczne pomagające w szlifowaniu analizy i syntezy wzrokowej czy wyobraźni przestrzennej, a także zachęcające dziecko do poznawania przyrody. W tym wieku dzieci coraz chętniej uczestniczą w obowiązkach domowych, dlatego można wręczyć im, np. małe narzędzia lub akcesoria kuchenne, które uczą wykonywać codzienne obowiązki poprzez zabawę.