Układanka lewopółkulowa – czym jest i jakie umiejętności rozwija?

Za co odpowiadają lewa i prawa półkula mózgu?

Mózg to centrum dowodzenia całego organizmu. Steruje najważniejszymi funkcjami naszego ciała, takimi jak choćby oddychanie i krążenie krwi. Odpowiada za odbieranie i przetwarzanie bodźców, a także za procesy myślowe. Nasz mózg tworzą dwie półkule: lewa i prawa. Choć są zbudowane w podobny sposób, z tzw. istoty szarej i białej, to odpowiadają za inne funkcje i umiejętności.

Lewa półkula mózgu związana jest z mową i pisaniem oraz z czytaniem ze zrozumieniem. Związana jest także z logicznym myśleniem, umiejętnością analizowania, sekwencjonowania, szeregowania czy planowania. Lewa część mózgu pomaga nam dostrzegać różnice oraz zrozumieć i tworzyć reguły np. językowe, gramatyczne. To właśnie ta półkula odpowiada za liczenie, obliczenia matematyczne i naukę przedmiotów ścisłych. Lewa strona mózgu kontroluje również prawą stronę ciała.

Prawa półkula mózgu związana jest z kreatywnością, myśleniem abstrakcyjnym, wyobraźnią i wyobraźnią przestrzenną. Pomaga w wizualizacji i dostrzeganiu podobieństw czy używaniu i rozumieniu metafor. Odpowiada za twórcze i artystyczne działanie oraz naukę przedmiotów humanistycznych, związana jest z muzykalnością. Prawa półkula „przetwarza obraz” dostarczany do mózgu za pomocą wszystkich zmysłów, a także kontroluje lewą stronę ciała.

Dlaczego warto ćwiczyć obie półkule?

Prawa i lewa półkula mózgu, mimo że odpowiadają za inne umiejętności i czynności, ściśle ze sobą współpracują. Efektywne uczenie się oraz wykonywanie powierzonych zadań, w dużej mierze zależy od tej współpracy. Aby była ona sprawna, należy pamiętać o wykonywaniu ćwiczeń aktywizujących obie półkule mózgu oraz wspierających tworzenie nowych połączeń nerwowych między nimi. Dobra komunikacja w obrębie mózgu przekłada się na wymierne efekty: lepsza koncentracja i zapamiętywanie, większa zdolność do kreatywnego myślenia i procesów twórczych, poprawa zdolności „zarządzania informacjami” docierającymi do mózgu oraz mniejszy poziom stresu.

Sposobów na synchronizację półkul mózgowych jest wiele. Jednym z ćwiczeń, które warto wykonywać, jest wykonywanie odmiennych ruchów rękami. Można to zrobić, kreśląc znaki w powietrzu lub wykorzystując do tego kartkę papieru i długopisy, kredki czy flamastry. Jedną ręką spróbujcie narysować np. koło, a drugą np. trójkąt lub kwadrat. To zadanie z pewnością będzie sprawiało na początku trudności, a kreślone figury będą się do siebie upodabniać. Systematyczne treningi pozwolą na stopniowe opanowanie tej sztuki.

Kolejnym sposobem na doskonalenie współpracy półkul jest granie na instrumencie muzycznym, który wymaga innej pracy każdej z rąk. Świetnym wyborem będzie perkusja, gitara lub pianino. Warto wypróbować także wykonywanie codziennych czynności inną ręką niż zazwyczaj np. używanie sztućców czy pisanie.

Z ruchowych ćwiczeń ciekawą propozycją, odpowiednią nawet dla małych dzieci, jest chodzenie tyłem. Podczas tej czynności, warto, aby dorosły opiekun towarzyszył dziecku, asekurując je, a także wyznaczał maluchowi dodatkowe zadanie – utrzymywanie stałego dystansu. Trudniejszą czynnością wspierającą połączenie półkul mózgowych, jest żonglowanie. Wymaga także dodatkowych akcesoriów do treningów np. miękkich piłek.

Czym jest układanka lewopółkulowa?

Układanka lewopółkulowa drewniana ze spinaczami

W pierwszych latach życia dziecka zazwyczaj bardziej rozwija się prawa półkula, ze względu na otaczające dziecko bodźce wizualne czy dźwiękowe. Aby wspierać harmonijny rozwój małego przedszkolaka, należy stymulować także lewą półkulę mózgu.

Idealnym narzędziem do tego będzie układanka lewopółkulowa, która polega na odwzorowywaniu konkretnego układu elementów. Układanka lewopółkulowa może przybierać różne kształty, formę oraz może być wykonana z różnych materiałów. Jednak zasada działania zawsze pozostaje taka sama. Układanka składa się z zestawu różnych kolorowych elementów (mogą być to np. żetony w różnych kolorach, kolorowe figury geometryczne czy obrazki tematyczne) oraz z plansz (zazwyczaj wykonanych z papieru), na których przedstawione są sekwencje, występujących w układance elementów, o różnym stopniu trudności. Zadaniem dziecka jest ułożenie identycznego wzoru, jaki przedstawia wybrana plansza.

Aby treningi wykonywane z układanką były skuteczne, należy przestrzegać kilku zasad:

  • przygoda z układankami lewopółkulowymi ma być dla dziecka komfortową zabawą;
  • należy dostosować poziom trudności gry do wieku dziecka oraz jego możliwości; zbyt trudny wzór do odtworzenia może zniechęcić malucha, a zbyt łatwy znudzić;
  • poziom trudności zwiększa się stopniowo, dopiero gdy dziecko opanowało odtwarzanie mniej skomplikowanych układów, dodaje się kolejne elementy;
  • bardzo ważna jest kolejność odwzorowywania układu: zawsze od lewej
    do prawej, a przy układankach wielopoziomowych układa się rzędy z góry do dołu – tak jak czytamy i piszemy;
  • niezwykle istotne jest układanie elementów po kolei, a nie losowo.

Jakie są korzyści z zakupu układanki lewopółkulowej?

Układanki lewopółkulowe są nieocenioną pomocą we wspieraniu rozwoju mowy, dzięki odpowiedniej stymulacji obszarów mózgu odpowiadających za tę umiejętność. Dzieci mające trudności z mową bardzo często pracują z pomocą zabawek lewopółkulowych. Układanki te są chętnie wykorzystywane i polecane przez specjalistów takich jak logopedzi czy neurologopedzi. Warto pamiętać, że te pomoce wspierają zdolności językowe dzieci, pomagają nie tylko w doskonaleniu mowy ojczystej, ale także w nauce języków obcych.

Dodatkowym atutem jest trening koncentracji. Maluchy bardzo często mają problem, aby skupić się na jednej czynności przez kilka minut. Układanie różnych elementów według ściśle określonego wzoru i w określonej kolejności, to bardzo dobre ćwiczenie.

Układanka lewopółkulowa pozwala także na doskonalenie spostrzegania wzrokowego. Aby poprawnie wykonać zadanie, dziecko musi nauczyć się dostrzegać podobieństwa i różnice, w efekcie czego jest w stanie stwierdzić, które obiekty są takie same i powinny się znaleźć w odwzorowywanym układzie. Dokonywana jest więc analiza i synteza wzrokowa, czyli dziecko wyciąga wnioski z obrazu odbieranego za pomocą zmysłu wzroku.

Zabawki lewopółkulowe pomagają także w rozumieniu reguł oraz ciągu przyczynowo-skutkowego. Wspierają dzięki temu zdolność logicznego myślenia, przetwarzania informacji i rozwiązywania problemów.

Sprawdź nasze zabawki lewopółkulowe!

Układanka lewopółkulowa drewniana ze spinaczami – Wieszamy pranie z kartami

W sklepie internetowym Smart Memories można znaleźć zabawki lewopółkulowe, które pomogą zadbać o harmonijny rozwój najmłodszych oraz wesprzeć starszaki w szlifowaniu konkretnych umiejętności.

Jedną z naszych topowych zabawek jest drewniana układanka lewopółkulowa „Wieszamy pranie”. Zestaw ten składa się z 8 kolorowych ubranek, spinaczy, dwupoziomowego wieszaka oraz kart z układami do odwzorowania, o różnych poziomach trudności. Dlaczego warto postawić na produkt od Smart Memories? Nasza układanka przyciąga uwagę dziecka pięknymi, oryginalnymi grafikami oraz przestrzenną konstrukcją. Została zaprojektowana w taki sposób, aby wspierać nie tylko funkcjonowanie lewej półkuli mózgu, ale także ćwiczyć motorykę małą, koordynację oko-ręka czy wyobraźnię przestrzenną. Staranne wykonanie oraz wykorzystywanie komponentów spełniających rygorystyczne normy europejskie, sprawia, że zabawka jest bezpieczna, trwała i estetyczna.

Kolejnymi zabawkami, które można wykorzystać do tworzenia układanek lewopółkulowych są… memorki dla dzieci! W naszej ofercie można znaleźć memorki edukacyjne z autorskimi grafikami przedstawiającymi zwierzęta leśne, ptaki Europy oraz owoce i warzywa. Memory to wszechstronne zabawki. Dzieci mogą zgłębiać wiedzę tematyczną i rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze (do memorków dołączone są karty edukacyjne z opisem przedstawionych zwierząt), a także trenować umiejętności takie jak: koncentracja, pamięć, koordynacja oko-ręka i spostrzeganie wzrokowe. Dołączone scenariusze zabaw pozwalają na wykorzystanie zabawki na wiele różnych sposobów oraz dają opiekunom wskazówki, w jaki sposób samodzielnie stworzyć układankę lewopółkulową.

Sorter kolorów i kształtów Montessori świetnie sprawdzi się w aktywizacji lewej półkuli mózgu dziecka. Nasz sorter składa się z drewnianej bazy oraz 36 kolorowych, dwustronnie zadrukowanych kółeczek. Z jego pomocą możliwa jest nie tylko nauka kształtów i kolorów, ale także tworzenie układanek lewopółkulowych i sekwencji, co zostało opisane w dołączonych scenariuszach zabaw.